Kaasaegne lahendus - Hormoonasendusravi (HAR)

Sümptomitele, mis on tingitud munasarjade funktsiooni langusest, on HAR tõhus ja 90% vähenevad kuumahood ja unetus juba kahe nädalaga.
Vaevused tupes vähenevad nädalaga.
Hormoonasendusravis kasutatakse nn. looduslikke östrogeene. Östrogeene on suukaudseks kasutamiseks, plaastritena või geelina, süstidena ja kapslitena.
Võib kasutada ka ainult lokaalset ravi tupekaebuste leevendamiseks. Enne HAR alustamist kontrollitakse vastnäidustused: seletamatu emaka verejooks, rasked maksahaigused, läbipõetud süvaveenude tromboos või kopsuemboolia, rinnavähk, halva prognoosiga endomeetriumi (emaka limaskesta) vähk. Ravi ajal kontrollitakse patsienti 6-12 kuu järel.
HAR vähendab luude hõrenemist ja murdusid, südame- ja veresoonkonna haigusi, hea toime on kesnärvisüsteemile ja Alzheimeri tõvele.
Tänapäeva käsitluse kohaselt on hormoonasendusravi kasu võimalikust kahjust suurem.

HORMOONASENDUSRAVI ALTERNATIIVID.
Osteoporoosi on võimalik ravida teiste preparaatidega. Oluline on tervete eluviiside tähtsus ja regulaarne liikumine, ujumine, jalgrattasõit.
Soovitav on D-vitamiin ja kaltsium.Psüühiliste probleemide korral võib olla vajalik psühhiaatri konsultatsioon ja antidepressantravi.
Võib kasutada käsimüügis olevaid loodustooteid, kuid kliinilisi uuringuid nende toime kohta on napilt.

naistearst G.Litter,
vanemarst